ABD’de kritik oylama: TikTok yasağı ve İsrail’e yardım kabul edildi

ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada Ukrayna, İsrail ve Tayvan’a yönelik 95 milyar dolarlık yardım paketi kabul edildi. Dört yasa tasarısından oluşan pakette, TikTok’un ülkede tamamen yasaklanmasını sağlayabilecek önerge de yer alıyor.

İSRAİL’E AYRILAN BÜTÇE, YARDIMLARDA KULLANILACAK

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, Kiev yönetiminin Rusya’ya karşı verdiği savaşta, stoklarının erimek üzere olduğu bir dönemde, İsrail ve Tayvan yardımlarıyla 95 milyar doları bulan tasarıyı onayladı. Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi başkanı Mike Johnson, Demokratlarla hareket ederek, kendi partisindeki itiraz oylarını bastırırken, yasa tasarısı iki partinin desteğiyle 122 ret oyuna karşın 311 evet oyuyla kabul edildi.

Temsilciler Meclisi’nden geçen 95 milyar dolarlık paket, 61 milyar dolarlık Ukrayna yardımının dışında, İsrail’e 26 ve Hint-Pasifik bölgesinin (Tayvan) güvenliğine 8 milyar dolar yardım yapılmasını da içeriyor. İsrail’e ayrılan 26 milyar dolarlık paketin içindeki 9 milyar dolarlık bölümün Gazze dahil çeşitli savaş bölgelerinde kullanılmak üzere insani yardımlara ayrılması öngörülüyor.

‘170 MİLYON ABD’LİNİN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ AYAKLAR ALTINA ALINACAK’

Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Çin merkezli ByteDance şirketinin sahibi olduğu TikTok’un ABD’deki varlıklarının başka bir şirkete satılmaması durumunda yasaklanmasını içeren yasa tasarısı da 360’a karşı 58 oyla kabul edildi. Senato’nun öneriyi gelecek hafta oylaması bekleniyor.

Oylamanın ardından TikTok’tan yapılan duyuruda, olası yasaktan 170 milyon kişinin etkileneceği belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “170 milyon ABD’linin ifade özgürlüğünü ayaklar altına alacak, 7 milyon işletmeye zarar verecek ve ABD ekonomisine yılda 24 milyar dolar katkıda bulunan bir platformu kapatacak bir yasak tasarısını bir kez daha araya sıkıştırmak için önemli dış ve insani yardım kılıfını kullanması talihsiz bir durumdur.”

ABD Başkanı Biden geçen ay yaptığı açıklamada tasarının kabul edilmesi halinde imzalayacağını duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir