Çay Fiyatlarından Bir Tek Onlar Memnun!

Gazete Rize’nin haberine göre 2023 yılı yaş çay alım fiyatı yüzde 64 artışla 11.30 liraya yükseltildi. Bu artışın ardından beklenen kuru çay zammı bugün itibariyle yürürlüğe girdi. ÇAYKUR, paketli çayların satış fiyatına ortalama yüzde 43 zam yaptı.

“ÇAY SEZONU İYİ GEÇTİ”

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, çay sezonunu değerlendirdi. Karamehmetoğlu, “Rize’mizin ortak paydası olan çayımızda bu sezon üretici ve sanayici açısından iyi geçti” dedi. Üreticilerin Mayıs ayında sorun yaşamadan çaylarını satabildiklerini belirtti.

“İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ÇAY İÇİN ÇÖZÜM GEREKİYOR”

Karamehmetoğlu, ikinci ve üçüncü çay dönemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. “ÇAYKUR’un ve özel sektörün elinde kuru çay pek yok” dedi. Bu durumun çözülmesi gereken bazı konulara işaret ettiğini belirtti.

“SADECE KURU ÇAYA YAPILAN ZAM YETERLİ DEĞİL”

Kuru çaya yapılan zammın sevindirici olduğunu belirten Karamehmetoğlu, “Bu sevindirici bir gelişme” dedi. Ancak sadece kuru çaya yapılan zammın yeterli olmadığını ifade etti. Özel sektörün mali yapısını en iyi kendilerinin bildiğini belirtti. Selektif kredilerin de firmalara verilmesi gerektiğini vurguladı.

KREDİLERİN DEVAMI ÜRETİCİYİ RAHATLATACAK

Karamehmetoğlu, selektif kredilerin devam etmesi gerektiğini belirtti. “Selektif krediler çıkarsa, üreticilerimizin rahat bir kampanya dönemi geçireceğine inanıyorum” dedi. Bu kredilerin, özel sektörün elini rahatlatacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir