Konyalı Kore gazisine Seul’den ziyaretçi sürprizi

AA

Birleşmiş Milletler’in çağrısıyla 25 Temmuz 1950’de Bakanlar Kurulu’nun GüneyKore’ye kuvvet gönderme kararı doğrultusunda Genelkurmay Başkanlığınca görevlendirilen askerler arasında yer alan İhsan Damdam, Seul’den Konya’ya gelen heyetle buluştu.

Bir dizi için kentte bulunan GüneyKoreSeul Büyükşehir Konseyi Sağlık ve Refah Komitesi heyetiyle Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın daveti üzerine bir araya gelen Damdam, kendisine gösterilen saygıdan dolayı büyük mutluluk yaşadı.

Damdam’ın önünde saygıyla eğilen heyettekiler de duygu dolu anlar yaşadı.

“Siz olmasaydınız biz olmazdık’ dediler”

Gösterilen vefa ziyaretinde yaşadıklarını paylaşan Damdam, Kılca’nın davetiyle unutamayacağı bir gün yaşadığını söyledi.

Damdam, kafeteryada bir araya geldiğiKorelileri görünce şaşırdığını belirterek, “Kadınlar Pazarında zeytin alacaktım. Telefon çaldı, ‘Seni alacağız.’ dediler. Seul’den gelmişler. Beni görünce hepsi kucakladı, elimi öptüler, sarıldılar. İyi insanlar, unutmadılar. En önemli tarafı bu. Bana sarıldılar, ağladılar. ‘Siz olmasaydınız biz olmazdık.’ dediler. Dünyanın bir ucundan gelmişler, unutmamışlar.Koregazisi pek kalmadı, çoğu öldü.” ifadesini kullandı.

“Onların saygı gösterisi böyledir”

Heyetin önünde eğildiğinde duygulandığını anlatan Damdam, “Onların saygı gösterisi böyledir. 20 sene önce davet üzerineKore’ye gitmiştim. Her şey değişmiş, kalkınmışlar. Her seneKore’den gelirlerdi. İki yıldır gelmiyorlardı. Görünce duygulandım.” dedi.

Kılca iseKorelileri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizler de bu güzel buluşmaya vesile olduk. Onlar, bizim çınarlarımız. Gereken hürmeti ve muhabbeti eksik etmeme gayretiyle hareket ediyoruz.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir