Uganda, Hoima Şehir Stadyumu inşası için Türk firması M/S Summa’ya verilecek 40 milyon dolarlık ek bütçeyi onayladı. 

Afrika ülkesi Uganda, 2027 Afrika Uluslar Kupası (AFCON) için taahhütlerini yerine getirmeye yönelik harekete geçti. Uganda, Kenya ve Tanzanya’nın ev sahipliğini birlikte yapacağı AFCON için, Uganda Hoima Şehir Stadyumu inşaatı için gerekli adımı attı ve Türk firması Summa ile anlaştı. Parlemanto’danda Hoima Şehir Stadyumu’nun inşası için ayrılan 150 milyar şilin yaklaşık 40 milyon dolarlık bütçe için onay çıktı.

Stadyumun inşaatının Türk müteahhit şirkete avans ödemesi yapıldıktan sonra başlaması beklenirken, stadyumun 31 Aralık 2025 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor. Ödenecek olan rakam ise toplam bütçenin yüzde 30’u olduğu belirtildi.

Parlamento Başkanı Hon. Anitah Among projenin aciliyetini vurgulayarak Uganda’nın ev sahipliği haklarını tehlikeye atabilecek olası gecikmelerden duyulan endişenin altını çizdi ve “PAMOJA ihalesini Kenya ve Tanzanya ile birlikte kazandık. Diğer tüm ülkeler inşaat yapıyor; geride kalan tek ülke Uganda” dedi.

Uganda 2027 AFCON maçları için yenilenmiş Namboole Stadyumunu ve yakında açılacak Hoima Şehir Stadyumunu kullanmayı planlıyor. Meclis Başkanı, Uganda’nın yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak üzere stadyum inşaatının hızlandırılması için ek bütçenin gerekliliğinin altını çizerek, “Namboole’de olduğu gibi daha hızlı hareket etmezsek, bu ihale Uganda’nın elinden alınacak. Bu nedenle bugün önümüzde AFCON’a dayalı bir Ek Bütçe var. Hoima’daki stadyumu başlatmak için paraya ihtiyacımız var ve bu başlatılmalıdır.” Açıklaması yaptı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir